25.4.2024
Marek
63088
45

SVÁTKY

Svátek (resp. jmeniny) je v liturgickém kalendáři den věnovaný svatému nebo blahoslavenému a většinou připadá na den jeho úmrtí nebo blahoslavení. Výjimkou je např. Marie, jejíž svátek připadá na den narození panny Marie. V některých případech se neví, kdy světec ve skutečnosti zemřel, proto mu bylo datum svátku prostě přiděleno.

Občanský kalendář, který vznikl později, z velké části svátky převzal a dalšími jmény nahradil duplicity z liturgického kalendáře. Původně se totiž stejné jméno vyskytovalo v kalendáři několikrát, např. Martin (11.11. a 12.11.). Naopak Petr má stále ještě 2 svátky i v občanském kalendáři (22.2. a 29.6.). Někdy se také stalo, že byl svátek u některého jména v liturgickém kalendáři posunut, v občanském kalendáři však zůstal na svém místě, např. jméno Damián. Některá jména, např. Jenovéfa (3.1.), byla v kalendáři nahrazena jiným jménem, v tomto případě je to Radmila.

V některé dny se v kalendáři neuvádí konkrétní jméno, např. 6.1. místo jmen Kašpar, Melichar, Baltazar je uvedeno Tři králové. V minulosti byla v liturgickém kalendáři na některé významné dny (Zelený čtvrtek, Velký pátek, ...) jména vynechána, dnes v občanském kalendáři chybí v případě některých státních svátků. Zvláštním je také den 29.2., kdy svátek slaví Horymír. Bohužel jen jednou za 4 roky a to ještě pokud rok není dělitelný 100 s výjimkou roků dělitelných 400.

Je jasné, že v kalendáři nelze uvést všechna křestní jména, proto se naskýtá otázka, jak zjistit, kdy má svátek jméno, které v kalendáři uvedeno není. Pokud takové jméno je pouze jinou formou jména, které se v kalendáři vyskytuje, připadne pravděpodobně jeho svátek na stejný den. Dalším vodítkem nám může být liturgický kalendář. Pokud ani jeden způsob nevede k cíli, je možné ještě nahlédnout do kalendáře některého z okolních států, zda se v něm hledané jméno nevyskytuje. Nejprve to ale můžete zkusit tady. Datum svátku je tu uveden u mnohem více jmen, než v kalendáři.

Přečtěte si také:

OBEC, MĚSTYS, MĚSTO, STATUTÁRNÍ MĚSTO

Může být město počtem obyvatel menší než obec? Na tuto a další otázky odpoví tento článek.

PŘÍJMENÍ NA PRVNÍCH MÍSTECH V OKRESECH

Nejvíc prvních příček zaujímá podle očekávání Novák/Nováková. Která další příjmení se v tomto směru prosadila?

VÍCESLOVNÁ KŘESTNÍ JMÉNA

jsou v poslední době u nás ve velké oblibě. Jaká jsou nejčastější a kolik jich vlastně je?

PŘEHLED MATRIK

Seriál o českých matrikách na internetu.

Verze pro mobilní telefony a zařízení
Přepnout na verzi pro počítače
Kontakt: pavel@jandora.cz
1,5 tis. To se mi líbí
TOPlist